Powered By Blogger

niedziela, 8 stycznia 2012

Witaminy i preparaty mineralne

Nasz rozsądek jest szczególnie potrzebny, gdy chodzi o delikatną kwestię witamin i preparatów mineralnychNasz rozsądek jest szczególnie potrzebny, gdy chodzi o delikatną kwestię witamin i preparatów mineralnych.

Jak zwykle chcemy jak najlepiej dla naszego pieska. Musimy jednak pamiętać, że tak samo jak niedobór szkodzi nadmiar.

Jeżeli dieta naszego pupilka jest urozmaicona, bogata w różne gatunki mięsa i warzyw, to w zasadzie nie potrzebuje żadnych dodatków mineralnych. Jedynie zapotrzebowanie na dodatkowe składniki mineralne występuje w okresie szczególnie intensywnego wzrostu.

Nadmiar suplementów "na wszelki wypadek", szczególnie preparatów wapniowych nie jest obojętne dla zdrowia psa. Może dojść do zaburzeń gospodarki fosforanowo-wapniowej.

Suplementacja składników mineralnych powinna odbywać się tylko i wyłącznie na zalecenie i pod kontrolą lekarza weterynarii. Nie możemy ich podawać tylko dlatego, że "kolega to dawał i psu to służyło".

Pamiętajmy, ze od szczeniaka przyzwyczajamy naszego pupilka do urozmaiconego żywienia. W takim przypadku łatwiej jest nam zbilansować prawidłowo jego dawkę pokarmową. W dorosłym wieku zwierzę znacznie gorzej znosi wszelkie zmiany i może dojść do zaburzeń przewodu pokarmowego, przy każdej próbie wprowadzenia nowej paszy, nawet gdy będzie ona zalecona przez lekarz weterynarii.

Niemal każdy właściciel czworonoga, wcześniej lub później staje przed dylematem czy podawać suchą karmę. W końcu po coś ją produkują. Ma ułatwiać życie ludziom, którzy nie znają się na żywieniu psów, albo nie mają czasu na przygotowanie odpowiedniego jedzonka. Nie trzeba się martwić o składniki

i ich bilansowanie, czego za dużo a czego za mało - od tego są fachowcy. Wszystko przygotowane , sprasowane w wygodny do dawkowania granulat. Na opakowaniu pięknie opisane jak dawkować. Nam zostało tylko wsypać z worka do miseczki naszego pieseczka. Wash and go!!!

Wybieramy najlepszą karmę i mamy kłopot z głowy.

Granulaty mają bardzo dużo zalet. Wygoda i stały stabilny skład. Ma to szczególne znaczenie w podróży lub gdy zostawiamy naszego pupilka pod czyjąś opieką. Unikamy stresu żywieniowego naszego zwierzaka.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to rozwiązanie optymalne, ale też nie jest złe.

Ze względów ekonomicznych przeważnie kupujemy duże opakowania.W takim przypadku czas przechowywania otwartej paczki trwa 2-4 tygodni. W tym czasie dochodzi do utleniania znacznych ilości kwasów tłuszczowych , zmienia się przyswajalność składników i dobrze zbilansowana karma już jest tylko wspomnieniem. W celu przekonania się o tym wystarczy powąchać karmę ze świeżo otwartego opakowania i z jego końcówki - można wyczuć wyraźną różnicę. Przy tym większość producentów nie zamieszcza na opakowaniu wskazówek dotyczących sposobu przechowywania oraz terminu zachowania składu karmy po otwarciu torebki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz