Bojownik syjamski jest jedną z najpopularniejszych ryb słodkowodnych, która trafia do akwariów początkujących hodowców. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim ubawieniu ciała, którego pozazdrościć mogą mu najpiękniejsze gatunki. Bojownik syjamski został sprowadzony do Europy mniej więcej z końcem XIX wieku. Jego naturalne środowisko tworzą przede wszystkim zamknięte akweny Tajlandii (dawniej Syjam, stąd m.in. nazwa bojownik syjamski). Akwarystyka słodkowodna rozwój literatury na temat tej rybki zawdzięcza przede wszystkim latom 50-tym XX wieku.
Wygląd i hodowla bojownika syjamskiego
Osiągający długość do ok. 7 cm bojownik syjamski charakteryzuje się dobrze zarysowanym dymorfizmem płciowym. Samice występują w kolorach nieco mniej nasyconych od swoich partnerów, nie posiadają także tak doskonale rozwiniętych płetw: grzbietowej i ogonowej.
Rybka jest raczej przyjaźnie nastawiona do innych towarzyszy w akwarium, ale w jednym zbiorniku nie można trzymać więcej niż 1 samca bojownika, ponieważ ci prowadzą zażarte walki o terytorium. Bojownik syjamski w okresie potarliskowym, kiedy zajmuje się opieką gniazda może być agresywny także dla samic.
Bojownik syjamski nie powinien być trzymany w kuli, ani żadnym innym, równie małym zbiorniku. Do swobodnego życia wymaga przynajmniej kilkudziesięcio litrowego akwarium ze stałą temperaturą wody w okolicach 23°C. Jest rybką właściwie wszystkożerną. Dobrze radzi sobie zarówno z pokarmem suchym, jak i mrożonym oraz żywym. Nie ma specjalnie wygórowanych wymagań hodowlanych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz