Powered By Blogger

piątek, 13 stycznia 2012

Szkic historyczny. Akwarystyka na przestrzeni wieków

Akwarystyka słodkowodna to prawdopodobnie jedna z najstarszych dziedzin hobbystycznych na świecie. Swoje podwaliny wykształciła w Chinach i Japonii, aby po kilku wiekach trafić do Europy i całego świata. W literaturze pierwsze wzmianki na temat hodowli karasia złotego (pot. złotych rybek) pojawiły się już w X wieku. Dwieście lat później trzymanie ryb w specjalnie przygotowywanych basenach parkowych na trwałe wpisała się w krajobraz średniowieczno-arystokratycznego Dalekiego Wschodu. Z czasem hodowla karasia przeniosła się do porcelanowych dzbanów, ozdabianych wizerunkami starożytnych smoków.

Akwarystyka słodkowodna i jej historia w Europie

Europa zetknęła się z akwarystyką słodkowodną dość późno. Domowa hodowla rybek pojawiła się dopiero w XVII wieku, kiedy karaś złoty trafił po raz pierwszy do Portugalii. Przeszło 100 lat później trafiły do Francji, gdzie na królewskim dworze nowe życie dał im dwór Ludwika XV, dzięki któremu akwarystyka stała się popularną dziedziną hobbystyczną także wśród mniej zamożnych mieszczan.

Przełom w hodowli ryb akwariowych wieku XIX

Dopiero wiek XIX to kres, w którym Europa rozpoczęła prawdziwą pracę nad domową hodowlą rybek i opisywaniu zależności podwodnego świata. Z czasem do wszystkich krajów zaczęły trafiać nowe gatunki przywiezione z Azji i oby Ameryk, które dały początek profesjonalnej literaturze. Upowszechniono domową budowę oraz detaliczną sprzedaż zbiorników akwariowych oraz flory, która do tej pory nie była znana w środowisku akwarystycznym. Obok karasia złotego, na rynku pojawił w końcu bojownik syjamski i ceniony do dziś wielkopłetw wspaniały, który dziś uchodzi za jeden z najstarszych gatunków ryb akwariowych w historii.
Obecnie trudno oszacować jak wiele gatunków obejmuje akwarystyka słodkowodna, ale jeszcze w połowie lat 90. mówiono o przeszło 500 różnych gatunkach tych kręgowców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz