Powered By Blogger

poniedziałek, 16 stycznia 2012

Molinezje – hodowla, warunki chowu i formy barwne


1. Określenie celu hodowli
Moja historia z molinezją rozpoczęła się w grudniu 2006 roku, zakupiłem wówczas 3 molinezje w kolorach: czarnym, złoto-czarnym oraz srebrnej na czarno nakrapianej. Po kilku miesiącach skoncentrowałem się na selekcji do uzyskania jak najbardziej czystej formy złotej. Po około 18 miesiącach pojawiły się duże, masywnie zbudowane samce prawie bez plam czarnym z intensywną barwą oraz czarnymi obwódkami oczu. Samice pojawiły się jednolite dopiero po 2.5 roku
2. Warunki chowu:
a. Zagęszczenie – 5-7 max osobników dorosłych w zbiorniku 240 litrowym, oraz bez odławiania narybek z okresu od 4 do 6 tygodni.
b. Eliminacja ryb – raz na 8 tygodni odławiałem dorosłe stado do innego zbiornika, jednocześnie wiązać tą czynność z bardzo mocną selekcją ryb młodych i pozostawieniu w początkowej fazie hodowli selekcyjnej bardzo niewiele ryb następnie po 2 latach coraz więcej czysto ubarwionych ryb.
c. Karmienie – ryby maja bardzo ograniczoną dietę: mrożony szpinak, serce wolowe oraz płatki (pokarm, który ma tylko za zadanie przyzwyczaić ryby do pokarmu sztucznego w awaryjnej sytuacji), przekarmianie ryb przynajmniej o 30% tego, co są w stanie zjeść, karmienie nie więcej niż dwa razy dziennie z naciskiem na rano. Co kilka tygodni drastyczne przerwy w karmieniu, wręcz głodówka
d. Warunki środowiskowe –mała ilość roślin, bardzo duża ilość ślimaków, temp 29-33 stopnie
e. Warunki filtracyjne - dwa filtry z mocnym strumieniem wody, duże gąbki, bardzo rzadkie podmiany wody raz na 3-5 tygodni, jedynie w zależności od sytuacji czyszczenie filtrów, co 2-4 tygodnie
f. Stres, jako główny czynnik determinujący hodowlę – jak najrzadszy odłów narybku i ingerencja, co nie powoduje zahamowania wzrostu, stosunek płci 1 samiec i 3 samice lub 3 samce i 5-7 samic, ale tu maja również znaczenie proporcje wielkości samców w stosunku do samic i wieku ryb. Uważam, molinezje za bardzo agresywne ryby i bardzo inteligentne, a to determinuje je, jako ryby narażone na stres długotrwały i jego skutki w bardzo długim okresie. Warunki bytowania ryb decydują o proporcji w budowie ryb, witalności, tempa wzrostu.
Przykład bardzo często moje wyrośnięte szczupaki widoczne na stronie www.water-art.pl przebywały w akwarium z molinezjami około 3 cm, następstwem tego było ze szczupaki głodowały, a molinezje łączyły się w stado, podpływały do największej dominującej samicy i uderzały ja w przód pyska. Szczupaki, jeśli miały do wyboru inne gatunki ryb to tylko w szczególnych przypadkach zjadały molinezje, zazwyczaj na nie polowały.
Molinezje złote - żółte
3. Formy barwne – powstają w wyniku mutacji poprzez krzyżowanie tych samych ryb w obrębie chowu wsobnego, również łączenie różnych form barwnych
a. Przykład czarna molinezja z żółta płetwa grzbietowa i ogonowa
b. Jasno srebrna z drobnymi czarnymi kropkami
c. Jasno żółta wręcz przezroczysta po wyodrębnieniu z formy barwnej złotej
4. Odporność ryb – formy hodowlane rasy – chow wstępny, a dzika forma
a. Celem wzmocnienia ryb oraz stworzeniu nowych form barwnych krzyżuje się osobniki dzikie z rybami z mocno wyselekcjowanego chowu wsobnego. Daje to możliwość wzmożenia ryb oraz uzyskania bardzo dużego zakresu ciekawych form barwnych, którego następstwem jest utrwalenie cech.
Powyższy opis hodowli molinezji jest bardzo ogólny, z zachowaniem ważnych podstawowych elementów.
Zdjęcia - THE EUROPEAN CHAMPIONSHIPS OF BREEDERS OF THE GUPPY 2009 - COUPLES THE SECOND INTERNATIONAL IRENA SZERSZEN CONTEST OF VIVIPARAOUS FISH SZCZECIN 2009 - zająłem trzecie miejsce w standardzie molinezji ostropyskiej.
Marek Bobko
Inż. Ichtiolog
www.water-art.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz