Wraz pojawieniem się wiosny, pojawiaja się kleszcze, które atakują między innymi koty.
Największe znaczenie dla człowieka i domowych zwierząt mają dwa gatunki kleszczy:
- kleszcz pospolity (Ixodes ricinus),
- kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus).
Kleszcze u kotów zazwyczaj znajdujemy na skórze głowy, szyi oraz karku. W miejscu wkłucia pojawia się zaczerwienienie i niewielki obrzęk. Jeżeli inwazja jest mało liczna, objawów ogólnych zazwyczaj nie odnotowujemy, ale przy dużej inwazji może dojść do wzmożonych odczynów skórnych oraz silnego osłabienia zwierzęcia.
Należy pamiętać, że kleszcze mogą przenosić boreliozę,która może powodować: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, porażenia nerwów. Ponad połowa zakażonych cierpi z powodu chorób stawów - rematoidalnego zapalenia. Borelioza powoduje też zagrożenie dla serca, wywołując zapalenie osierdzia, w wielu przypadkach prowadzi do bloku serca. Często boreliozę narażone są nasze koty. Kleszcze ixodes ricinus są bardzo częstym nosicielem i siewcą tego zarazka.
Usunąć kleszcza można za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Chwyć mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak tylko możliwe. Pewnym ruchem oderwij go od skóry (nie obracaj!). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je usunąć tak szybko, jak tylko możliwe.
Warto wziąść pod uwagę sklepy zoologiczne w których możemy zakupić specjalne preparaty, które są stosowane na skórę kota i działają na kleszcze przez 4 tygodnie. Istnieją również obroże nasączone substancjami przeciwkleszczowymi. Ich działanie jest dłuższe i trwa do kilku miesięcy, ale zapach jest drażniący dla nosa co może być dla kota problemem zwłaszcza kiedy je, koty często gubią te obroże.
Pchły
:
Pchla ślina pozostawiona w kórze kota, może być czynnikiem uczulającym. Reakcja uczuleniowa jaka powstaje na skutek tego alergenu określana jako Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry, które objawia się m.in. silnym świądem. W wyniku swędzenia zwierzę drapie się, a nawet gryzie, najczęściej w okolicach ogona, pośladków i pachwin. Można również zaobserwować strupy na skórze grzbietu lub szyi.
Zarówno na pchły tak jak i na kleszcze najleprszym rozwiązaniem są wcześniej wspomniane preparaty na pchły.
Nasi domowi ulubieńcy często niestety padają ofiarą aktywności pcheł i często to właśnie psy i koty przynoszą do naszych mieszkań pchły lub kleszcze.
http://wszytkookotkach.blogspot.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz