Psy to zazwyczaj ogromne łakomczuchy, dlatego często właściciele zastanawiają się, jaka miska dla psa będzie odpowiednia? Najlepiej, aby nie przesuwała się po podłodze wraz z pyszczkiem pupila, była łatwa do utrzymaniu w czystości, a pies nie mógł bez trudu rozlewać wody i rozrzucać jedzenia, a na dodatek ważne jest, aby miska estetycznie wyglądała w naszej kuchni.
Jeśli chodzi o tworzywo najczęściej wybierane są miski metalowe, w których bardzo ważne jest, aby miska posiadała gumowy spód co ją dodatkowo obciąża i zapobiega przesuwaniu po podłodze. Często wybierane są również miski plastikowe, które są jeszcze lżejsze od stalowych i na dodatek szybko się niszczą. Istnieją jeszcze miski ceramiczne (porcelanowe), które są już same w sobie wystarczająco ciężkie. Jednak niestety droższe od innych, niezaprzeczalnym plusem natomiast jest wybór wzorów, który jest o wiele większy i dzięki wymyślnym zworkom ładniej się prezentują w naszej kuchni.
Przy wyborze powinniśmy zwracać uwagę na odpowiedni jej rozmiar. i objętość. Miska dla psa musi być oczywiście przystosowana do wielkości naszego pupila. Dla niewielkich psów najczęściej wybiera się miski o standardowej pojemności tj. 0,3 l 0,7 l, przy większych psach nawet do 3l. Jeśli chodzi o miskę do wody potrzebna jest większa niż ta do jedzenia, gdyż każdy pies ma tendencje do chlapania. Poza tym woda w zbyt małej miseczce będzie się bardzo szybko brudzić. Niezbyt odpowiednia do wody jest miska metalowa gdyż może nieco zmieniać smak wody.
W utrzymaniu odpowiedniej czystości miejsca wokół miejsca na posiłki pomogą specjalne plastikowe podkładki pod miski, które można z łatwością wytrzeć gdy piesek nachlapie lub naśmieci. Istnieje również możliwość wyboru dwóch misek na specjalnej plastikowej podstawie, dzięki której się nie przemieszczają. Zestawy dwóch misek są również na niskich nóżkach połączone ze sobą - jedna miseczka na jedzenie i druga na wodę. W razie potrzeby można wyjąć każdą z osobna, gdyż wodę wymienia się częściej niż pokarm, jak również przy czyszczeniu jest to też spore ułatwienie.
Dla większych psów najodpowiedniejsze są miski na regulowanym stojaku. Przydatne są już dla szczeniaka, gdyż wysokość zawsze można wyregulować. Duże psy schylając się przy jedzeniu, przez co są narażone na liczne powikłania, np. na skręt jelit (np. charty, dogi). Duże psy nie powinny też obciążać przednich łap, jest to szczególnie istotne u szczeniąt, gdyż w młodym wieku kształtuje im się układ kostny..
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz